Hullunud Tartu 7. Geniaalne

Tänavu 10. ja 11. novembril tuleb taas rahvusvaheline interdistsiplinaarne festival „Hullunud Tartu“, mille eesmärk on kontsentreerituks ja löövaks jäädes elavdada Tartu ja kogu Eesti kultuurielu ning pakkuda piire kompavaid elamusi piire kompavas novembrikuus. „Hullunud Tartu“ on ka üks Tartu kui UNESCO kirjanduslinna mainesündmustest. Festivalil astuvad üles luuletajad, muusikud ja kunstnikud Eestist ning mujalt maailmast. Seekordne festival toimub Genialistide Klubis (Magasini 5, Tartu).

Festival „Hullunud Tartu“ püüab pakkuda võimalikult elavat loomingut, mistõttu on sel aastal kutsutud Eesti üks ootamatuma koosseisuga ja üllatavam ansambel Una Corda: harf (Liis Viira), klavessiin (Ene Nael) ja kannel (Kristi Mühling). Omamaisest kirjarahvast saab kuulata järgmisi: Jüri Kolk, Piret Bristol, Mihkel Kaevats, Asko Künnap, Igor Kotjuh, Joanna Ellmann, Kristina Viin, Murca, Indrek Koff, Jan Kaus, Marko Kompus, Ivar Sild, Eda Ahi, Kristjan Haljak, Hasso Krull. Väliskülalistest tulevad Domingo de Ramos Peruust, Esa Hirvonen ja Susinukke Kosola Soomest, Chris Stewart Inglismaalt ning Oskar Hanska ja Olivia Bergdahl Rootsist.

Tänavused kunstnikud on Tiit Pääsuke, Laurentsius, Mati Kütt, Kristina Viin, Kudrun Vungi, Kärt Rebane ja Kairo ning nende tööd lähevad üles Genialistide Klubisse. Alles hiljuti mitmeid omamaiseid ja rahvusvahelisigi preemiaid saanud Ülo Kriguli kooripala esiettekanne toimub mäluasutuste segakoori MaSk ning Una Corda esituses. Järelpeol esineb Cathouse Radio ja tantsitavad DJ Kaspar Jassa, DJ Berk Vaher ning Psühhodisko diskorid.

Väliskülalistest lähemalt:

Domingo de Ramos on elav luuleklassik Peruust. Tema luule hõlmab väga laia skaalat, ulatudes armastuse keerukusest, erootika ilust ja rõõmust urbanistliku ängi, võõrandumise ning Peruu pealinna Lima nurgataguste kirjeldusteni. De Ramose luules miksitakse muusikat, pop-kunsti ja ketšua keeltki.

Inglane Chris Stewart elab elu kui tekstipõhist seiklusmängu. Järgmisel aastal esineb ta Cheltenhami kirjandusfestivalil. 2015. aastal oli ta rahvusvahelise videoluule festivali CYCLOP võistluse nominent. Tema luulet ja lugusid on ilmunud ajakirjades “The Wrong Quarterly”, “The Atticus Review”, ja mujalgi. Ta on tegelenud visuaalse luulega.

Rootslanna Olivia Bergdahl on luuleprõmmuga tegelenud juba 15 aastat ehk üle poole enda elust. Temalt on ilmunud luuleraamat, auhinnatud novell ja eelmisel aastal ka romaan. Oliviat võib määratleda kirjaniku ja lavaluuletajana.

Oskar Hanska on kahtlematult Rootsi juhtivamaid luuleprõmmijaid. Nagu Olivia on Oskargi võitnud Rootsi esivõistlusi. Ta esineb väga palju väljaspool Rootsit, kuid suurem osa ta ajast kulub õpitubade läbiviimisele koolides, vanglates ja mujal.

Meile tuttav Esa Hirvonen on luuletaja ja rännumees, kes on kodu leidnud Turu linnas. Ta korraldab iga-aastast peamiselt Edela-Soomes toimuvat festivali “Runoviikko”, mis on ka „Hullunud Tartu“ partnerfestival. Hirvonenilt kostab tänase Turu luule kõige valjem ja omapärasem hääl. Tema loomingut iseloomustavad kiired muutused ja luule teatav argisus. Aktiivse esinemise kõrval on Hirvonen ka oluline piirkonna kirjanduselu korraldaja, sest juhatab Edela-Soomes tegutsevat ühendust “Poetry Week”.

Susinukke Kosola on 25-aastane punk- ja anarhialuuletaja, kes on eeskätt tuntud oma energilise esinemisviisi poolest. Kuni eelmise aasta luulekogu ilmumiseni oli tema luulet ilmunud vaid perioodikas. Ta on anarhistliku kirjastuse Kolera asutaja.

Info:

Hullunud Tartu Facebookis
MTÜ Kultuurikorraldus / Jaan Malin – 58358691 , https://www.facebook.com/jaan.malin
Eesti Kirjanduse Selts
Tel 7427079
eks@kirjandus.ee
tartu.kirjandus.ee
Festivali toetajateks on Eesti Kultuurkapital, Eesi Kirjanike Liit, Tartu linn, Kultuuriministeerium.