Linnakodaniku muuseumis (Jaani 16) tuleb neljapäeval, 5. oktoobril kell 18 ettelugemisele katkend baltisaksa kirjaniku Siegfried von Vegesacki Tartu-ainelisest jutustusest „Jaschka ja Janne” (1965).

„Jaschka ja Janne” on ehe Tartu jutustus, loo peategelane on kohalik baltisakslane Jaschka, kelle elu pöörab peapeale armumine tragisse eesti neiusse Jannesse. Tegevus kulgeb 20. sajandi alguse Tartus, vanalinna ja Ülejõe piirkonnas.

Vahur Aabrams ütleb: „Üsna ulatuslikult ja põhjalikult on jutuks Ülejõe, mida baltisaksa (ja ka eesti) kirjanduses leidub ju hoopis vähem kui kesklinna piirkonda... „Jaschkas ja Jannes” on huvitav see mudel, mille Vegesack Tartust pakub, kõneleb ta ju enam-vähem rangelt kaheks jagatud linnast, otsekui sakslaste ja eestlaste linnapooltest.”

Tähelepanu väärivad on Vegesacki värvikad kirjeldused Tartu miljööst, ülikoolilinna seltsielust ning saunakultuurist.

„Toona, sajandivahetuse paiku, ei elatud vanas Tartus ju mitte lihtsalt ainult teises ajas, vaid ka teises maailmas. Ja siiski oleks vale tollase maailma üle irvitada, mis sest et see võib meile praegu veidi kummalise ja koomilisena tunduda. Kuid väike muie peab meile ometi olema lubatud!” - S. von Vegesack. „Jaschka ja Janne”

Tekst esitati tõlkimiseks Eesti Goethe-Seltsi ja Tartu Saksa Kultuuri Instituudi poolt korraldatud tõlkevõistlusel.

Katkendi jutustusest kannab ette tõlkevõistluse üks võitjatest, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia doktorant Silva Lilleorg. Teksti kommenteerib kirjandusteadlane ja tõlkija Vahur Aabrams.

Tule ja kuula!

Lisainfo:
Kristi Musteikis
19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi kuraator
kristi.musteikis@katarina.ee
5564 2066