12. septembril kell 18.00 toimub Tartu Kirjanduse Majas Aija Sakova raamatu „Valu, mälu, kirjandus" esitlus. 

Kirjanduskriitikat ja vestlusi aastatest 2004–2017“ ilmumise puhul vestlevad kirjandusest, kirjanduse uurimisest ning mäletamisest raamatu autor ja kirjandusteadlane Tiina Kirss.
Näitleja Toomas Täht ja raamatu autor loevad katkendeid raamatus sisalduvatest artiklitest ja intervjuudest.
NB! Üritus toimub Arhiivis.

Aija Sakova „Valu, mälu, kirjandus“ on autori esimene eestikeelne raamat. Kogumik sisaldab valikut aastatel 2004–2017 ilmunud kirjanduskriitikast, intervjuudest ja arvamuslugudest, samuti varem avaldamata tekste, nende hulgas neli kohtumiste sarjas „Saksa kultuuri saadikud Eesti Esinduses“ (2015–2016) toimunud vestlust erinevate kultuuritegelastega. 
Tekstid on koondatud nelja ossa. Esimene osa sisaldab arvustusi, artikleid ja kõnesid Ene Mihkelsoni, Ingeborg Bachmanni, Christa Wolfi ja Viivi Luige loomingust. Teine osa on dialoogiotsing kaasaegse eesti ja saksakeelse kirjandusega. Kolmandasse ossa on koondatud vestlused erinevate kirjanike, uurijate ja kultuuri vahendajatega ning neljandas on ära toodud valik arvamuslugusid eestluse, kultuuri ja kõrghariduskultuuri teemadel.
Raamatust leiab muu hulgas intervjuud nii saksa kirjaniku ja muusiku Wolf Biermanni kui eesti kirjaniku Ene Mihkelsoniga, nii Tartu Ülikooli humanitaarvaldkonna dekaani professor Margit Sutropi kui Eesti Vabariigi suursaadikuga Saksamaal Mart Laanemäega. Arvustamist leiavad Christa Wolfi, Thomas Brussigi, Peter Stammi, Mari Saadi, Toomas Raudami, Kärt Hellerma, Maarja Kangro ja Igor Kotjuhi raamatud.
Kogumiku toimetas Brita Melts ja kujundas Merle Moorlat. Raamatu kaanel on Valeriy Sakovi maal „Dialoog“ (1985). Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

Aija Sakova (snd 1980) on eesti kirjandusteadlane, germanist, kriitik ja kultuurivahendaja. Ta on õppinud saksa ja eesti kirjandust nii Tartu kui ka Konstanzi, Viini ja Berliini Humboldti ülikoolides. 2016. aastal ilmus tema saksakeelse monograafia „Ausgraben und Erinnern. Denkbilder des Erinnerns und der moralischen Zeugenschaft im Werk von Christa Wolf und Ene Mihkelson“ (V&R unipress Göttingen 2016).

Facebooküritus.