Kirjanduslinn Tartu hakkab lastele raamatuid kinkima
 

Sel sügisel alustab Tartu linn õpilastele raamatu kinkimise traditsiooni, et kasvatada raamatute ja lugemise populaarsust. Kingitava raamatu autor on samal aastal Lapsepõlve auhinna pälvinud laste- või noortekirjanik.

2017. aastal sai auhinna Reeli Reinaus oma teosega „Kuidas mu isa endale uue naise sai“. Selle raamatu saavad tänavu kõik Tartu linna 4. klasside õpilased, kuna just see vanus on kirjaniku hinnangul tema teose peamine sihtrühm. Järgmisel aastal võib vanuserühm olla teine.

Esimesed raamatud annab õpilastele üle linnapea Urmas Klaas Tartu laste- ja noortekirjanduse festivali avamisel 28. septembril kl 17 Tartu loodusmajas. Klaas selgitas uue traditsiooni algatamist järgmiselt: „Tartu annab juba välja oma lastekirjandusauhinda. Nüüd hakkavad auhinnast osa saama ka kõik selle vanuserühma lapsed, keda sel õppeaastal on ligi 1300.“ Festivali avamisel võib kohtuda ka raamatu autori lastekirjaniku Reeli Reinausiga ja linnakirjaniku Kristiina Ehiniga.

Laste ja noorte lugemisharjumuse süvendamine on UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluva Tartu peamisi eesmärke. Kristiina Ehin on uut ettevõtmist toetanud järgmiste sõnadega: „Arvutimaailmal pole põhja, otsa ega äärt. Sellepärast teeb arvutiga veedetud aeg meid tihti ärevaks ja paneb tundma, et oleme tillukesed töösipelgad või meelelahutussõltlased suures süsteemis. Raamatul on aga algus ja lõpp. On autor ja on lugeja, kaks inimest, kes kingivad teineteisele oma aega ja pühendumist, kes kohtuvad kaasa mõeldes ja tundes ning see kohtumine on kulda väärt“.  

Kõiki 4. klasse oodatakse raamatute üleandmiseks koolile lähimasse Tartu linnaraamatukogu osakonda või haruraamatukokku alates 28. septembrist. Eelnevalt lepivad raamatukoguhoidjad koolidega kokku raamatukogu külastamise ajad.

Tartu linn andis kevadel 2017 kolmandat korda välja Lapsepõlve auhinna nime kandva kirjandusauhinna, mille laureaadiks saab üks eelneval aastal ilmunud laste- või noorsooraamatu autor. Esimese Lapsepõlve auhinna pälvis Kairi Look, teise Andrus Kivirähk. Sel aastal kingitava raamatu illustreeris kunstnik Marja-Liisa Plats ja andis välja kirjastus „Tänapäev“.