11. detsembril sai Tartu kui UNESCO kirjanduslinn aastaseks. Esimene aasta UNESCO loovlinnade võrgustikus on pakkunud rohkelt uusi kogemusi ja kontakte, toonud kaasa elevust ja elavust Tartu kirjanduselus ning mitmesuguseid uusi algatusi. 

Koostöös Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna ning raamatupuud Utoopiaga on aasta jooskul elavdatud Tartu Kirjanduse Maja programmi: sündinud on mitmesugused uued sarjad, nagu jutuvestmisõhtute sari Luguring ning kirjanduslikud salongid; esmakordselt toimusid majas regulaarsed kirjandusõhtud ka suvel. Tegutsetud on ka selle nimel, et mõtestada erinevaid Tartu paiku kirjanduse kaudu ja ühtlasi tutvustada siinsete kirjanike loomingut veebikaardi kirjanduskaart.ee vahendusel. 

Kirjandust viib linnaruumi ka 2015. aastal alguse saanud projekt "Bussiluule", mille esimene valik jõudis juhuse tahtel Tartu linnaliinibussidesse just sel päeval, mil saabus rõõmustav uudis UNESCOlt Tartu pääsemise kohta kirjanduslinnade sekka. Juba enne selle aasta lõppu saab bussides lugeda uut valikut, millega seekord tutvustatakse teiste kirjanduslinnade autorite loomingut. Tartu linnavalitsus annab välja iga-aastast lastekirjanduse auhinda, toetab koolides kirjandusürituste korraldamist, koolitab regulaarselt lasteaiaõpetajaid väärt lastekirjanduse ja kaasaegse lugemismetoodika teemal, plaanib lähitulevikus koolitada kirjanduslinna giide ning anda välja nii kirjandusliku linnaruumi kaardi kui ka kirjanduslinna ingliskeelse mainetrükise.

Aasta jooksul on Tartu teinud tihedat koostööd uute partneritega: ühiselt on tehtud kirjandust populariseerivaid kampaaniaid sotsiaalvõrgustikes, nagu näiteks kirjanduslinnade suviste lugemissoovituste nimekiri ning rahvusvahelisele kirjaoskuse päevale (8. september) pühendatud lasteraamatute soovitusnimekir. Oktoobris toimus kirjanduslinn Reykjavíkis partnerlinnade autorite loomingut tutvustav näitus, kus Tartut esindas Timo Marani luuletus "Varjatud Tartu" kos fotoga Kristjan Jaak Petersoni monumendist. 

Osa võetud on nii kirjanduslinnade kogunemisest, mis toimus maikuus Dublinis, juunikuisest UNESCO loovlinnade kohtumisest Pekingis kui ka UNESCO loovlinnade aastakohtumisest, mis tõi septembris Rootsi gastronoomialinna Östersundi enam kui 250 esindajat loovlinnadest üle maailma. Östersundi aastakohtumisel avatud näitusel "Head praktikad" tutvustati teiste seas Tartu Loomemajanduskeskust ning kirjandusfestival Prima Vista raames toimuvat Tartu Linnaraamatukogu Pargiraamatukogu. Koostöös Reykjavíki, Krakówi ja Heidelbergi ning võrgustikuvälise partneri Kopenhaageniga algatati projekt "Drop the Mic - Põhja- ja Baltimaade slämmluule võrgustik", mis kõigis osalevates linnades korraldatavate esinemiste ja töötubade kaudu kokku kolme linna - Tartu, Reykjavíki ja Kopenhaageni poeedid. Esimene kohtumine toimus oktoobris Reykjavíkis, kus Tartut esindasid Jaan Malin ning Sirel Heinloo.

Mitmesugused tänavu algatatud ettevõtmised saavad teoks järgmisel aastal, teiste seas koostöös Tartu Linnaraamatukogu ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsiga korraldatav lastekirjanduse festival, Tartu linna väljakuulutatud linnakirjaniku stipendium ning residentuuriprogramm väliskirjanikule. Peatselt loodame tutvustada ka täpsemat tegevuskava aastateks 2017-2019. Värsket infot Tartu kirjanduselus toimuva kohta saab jälgida nii kirjanduslinn Tartu kodulehel kui ka kirjanduslinna Facebooki lehel.

Tartu linna ametlikku pressiteadet esimese aasta kohta UNESCO kirjanduslinnana saab lugeda SIIT

Ülevaate UNESCO loovlinnade võrgustiku ja selle liikmete kohta võib leida UNESCO loovlinnade ametlikult veebilehelt.