UNESCO kirjanduslinnas Tartus jätkub pandeemia tõttu paariks aastaks pausile jäänud rahvusvaheline residentuuriprogramm, mille esimeseks külaliseks on tänavu ukraina luuletaja, prosaist ja ajakirjanik Olena Huseinova.
Aprillis ja mais Tartus resideeruv Huseinova (sündinud 1979) elab ja töötab Kiievis raadioajakirjaniku ja -produtsendina. Ta kaitses 2003. aastal Kiievi Mogila Akadeemias magistrikraadi filoloogias ning debüteeris luuletajana perioodikas 2004. aastal, pälvides peatselt ka maineka noortele autoritele suunatud kirjanduspreemia. Tema esimene luuletuskogu Відкритий райдер (“Avatud raider”) ilmus 2012. aastal ning järgmine, Superheroes (“Superkangelased”) 2014. aastal. Lisaks on ta avaldanud lühiproosat ajakirjanduses. Tartus plaanib ta töötada raamatuga ukraina kirjanikust ja tõlkijast Grõtško Grigorenkost (kodanikunimega Oleksandra Sudovštšikova-Kossatš, 1867-1924), kes elas aastatel 1891-1901 Tartus ning avaldas siin ka oma esimese jutukogu.
Jaanuaris välja kuulutatud konkursile laekus 31 avaldust, kandidaatide seas oli kirjanikke ja tõlkijaid nii Euroopast, Austraaliast, Aasiast kui ka Aafrikast. Otsuse langetas neljaliikmeline komisjon, kuhu kuulusid Berk Vaher (Eesti Kirjanike Liit), Krista Ojasaar (Eesti Kirjandusmuuseum), Janika Kronberg (Karl Ristikivi Selts) ning Marja Unt (Eesti Kirjanduse Selts).
Kirjanduslinna Tartu rahvusvaheline residentuuriprogramm sai alguse 2017. aastal ning on mõeldud kirjanikele ja eesti kirjanduse teistesse keeltesse tõlkijatele. Üks residentuuriperiood kestab kaks kuud ning konkurss kuulutatakse välja kaks korda aastas. Residentuur on üks suuremaid ülemaailmse haardega algatusi Tartu kui UNESCO kirjanduslinna tegevuskavas, mis aitab avardada siinse kirjanduselu rahvusvahelist mõõdet ja luua uusi kultuurisidemeid ning ühtlasi pakub residentidele võimalust ammutada inspiratsiooni siinsest keskkonnast ja kultuurist. Huseinova on programmi kuues külaline, enne teda on Tartus residentuuris viibinud sloveeni kirjanik Andrej Tomažin, iiri kirjanik ja kultuurikriitik Darran Anderson, ungari kirjanik Gabi Csutak, ameerika luuletaja Ron Whitehead ning inglise kirjanik Andy Willoughby.