Festivalid

Header
Header
Header

Tartus toimub igal aastal mitu kirjandusfestivali, neist suurim ja vanim, Prima Vista, sai alguse 2004. aastal

Tartu rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista
Tartu rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista on Eesti vanim kirjasõnale pühendatud suurfestival, mis lisaks kirjandusele põimib oma programmi ka muusikat, teatrit, kujutavat kunsti ja filmi. Tartu Ülikooli Raamatukogu korraldatud raamatumessist „Utlib Market" 2004. aastal alguse saanud festival on aja jooksul kasvanud ning kujunenud Tartu mainesündmuseks, mida külastab igal aastal suur hulk Eesti kirjarahvast ja mitukümmend väliskülalist. Prima Vista on nii 2015. kui ka 2017. aastal pälvinud EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) kvaliteedimärgise. 2024. aastal toimub Prima Vista toimub 6.-12. maini , festivali teemaks on „Paremad ja halvemad tulevikud“ ning see on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist. 2024. aasta festivali ettevalmistamisel tehakse koostööd ka UNESCO kirjanduslinnade võrgustiku liikmetega, mille tulemusel saab teoks projekt "Too kaasa oma utoopia".

 

Festivali peakorraldajad on MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu O. Lutsu nimeline Linnaraamatukogu, Eesti Kirjanike Liit ja Eesti Kirjanduse Selts. Partneritena on olnud kaasatud välisriikide kultuuriesindused ja paljud teised organisatsioonid.

 

Rahvusvaheline interdistsiplinaarne festival Hullunud Tartu
Rahvusvaheline Interdistsiplinaarne festival Hullunud Tartu pakub kuulamiseks-vaatamiseks kirjandust, muusikat ja kujutavat kunsti nii Eestist kui ka teistest riikidest. Festival tutvustab nii kohalike kui ka välisautorite loomingut ning pakub publikule mitmekesist programmi, luues piire kompavaid elamusi piire kompavas novembrikuises Tartus. 2010. aastal kirjanik Jaan Malini algatusel sündinud festival on kujunenud oodatud sündmuseks Eesti kultuurielus. Festival toimub iga kord uues kohas ning alati luuakse side ka festivali sisu ja toimumiskoha vahel.

 

Laste ja noorte kirjandusfestival Luup
Ühena kirjanduslinna Tartu programmi ettevõtmistest 2017. aastal esmakordselt toimunud lastele ja noortele pühendatud kirjandusfestival on seadnud eesmärgiks väärtustada head lastekirjandust, tuua erinevas eas lapsi ja noori mitmesuguste sündmuste ja ettevõtmiste kaudu kirjanduse ja sõnakunsti juurde, tihendada koolide ja Tartu kirjandusorganisatsioonide koostööd ning luua kirjanduslinn Tartusse festivali ajaks meeldiv raamatukeskne atmosfäär, mis pakub elamusi, ärgitab kaasa mõtlema ning kutsub kõiki noori raamatuhuvilisi kaasa lööma. Alates 2022. aastast kannab festival nime Luup ning sündmused ja projektid hõlmavad kogu Eestit. Festivali programm pakub kirjanduslikke konkursse, kohtumisi kirjanikega, kirjanduslikke retki ning mitmesuguseid muid sündmusi nii lastele, noortele, peredele kui ka laste- ja noortekirjandusest huvituvatele täiskasvanutele. Festivali peakorraldajad on Eesti Kirjanduse Selts, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Tartu Linnaraamatukogu ja Eesti Emakeeleõpetajate Selts.

 

Eesti Teatri Festival DRAAMA
Alates 1996. aastast toimuv festival tõi algusaastatel tõi Tartusse kokku eesti teatri viimase hooaja parimad lavastused, mis ühtlasi moodustasid kokku kunstilise terviku. Oma hinnangu lavastustele andsid rahvusvahelisse žüriisse kuuluvad ning ka lihtsalt festivali külastavad teatrikriitikud ja praktikud. 2010. aastal sai Draamast kuraatorfestival, kus põhiprogrammi kaheksa lavastust valis välja üks teatrile lähedal seisev inimene. 2016. aastal viisid SA Eesti Teatri Festivali ja SA Eesti Teatri Agentuuri läbi konkursi parima festivali idee leidmiseks, mille võitis Tartu Uus Teater, kes teatrifestivali alates 2017. aastast kureerib.