Residentuurid kirjanikele ja tõlkijatele

Header
Header

Valdavalt majutatakse residente endise Karl Ristikivi Muuseumi ruumides Tähtveres. Alates 2023. aastast haldab nn Ristikivi residentuurikorterit Eesti Kirjanduse Selts.

 

 

2017. aastal sai alguse kirjanduslinna rahvusvaheline residentuuriprogramm , mis on toonud aja jooksul Tartusse kirjarahvast mitmelt poolt maailmast.  Residentuuride korraldamine  Tartu kui UNESCO kirjanduslinna üks olulisi rahvusvahelise mõõtmega tegevussuundi, mis aitab luua uusi kultuurikontakte, elavdab Tartu kirjanduselu ning annab kirjanikele ja tõlkijatele teistest maadest võimaluse kogeda Tartu ainukordset inspireerivat õhustikku ja tutvuda siinse kirjandusmaastikuga.

 

Alates 2017.aastast on Tartus kirjanik-residendina viibinud sloveeni kirjanik Andrej Tomažin, iiri kirjanik ja kultuurikriitik Darran Anderson, ungari kirjanik Gabi Csutak, ameerika luuletaja Ron Whitehead , inglise luuletaja Andy Willoughby ning ukraina luuletaja Olena Huseinova. Ajavahemikus 2020-2022 sai teoks ka kirjanikevahetusprogramm kirjanduslinna Norwichiga, mille raames viibis Vahur Afanasjev 2020. aasta märtsi alguses Norwichis ning luuletaja Penny Boxall 2022. aasta augustis Tartus.  Kui ka varem oli lisaks kirjanikele võimalik residentuuri kandideerida ka eesti kirjanduse võõrkeeltesse tõlkijatel, siis 2023. aasta suvel avati esmakordselt residentuurikonkurss, mis on suunatud ainult tõlkijatele: selle tulemusel viibib septembris 2023 Tartus Mónika Segesdi, kes vahendab eesti kirjanike loomingut ungari keelde. 

 

2022. aastal asutati omavahelise koostöö ja Eesti residentuurimaastiku arendamiseks ka Eesti Loomeresidentuuride MTÜ ehk LOORE.  Eesti Kirjanduse Selts kui  kirjanduslinna koordinaator on üks selle asutajaliikmetest. Üks LOORE suuremaid ühiseid ettevõtmisi on 2023. ja 2024. aastal teostuv residentuuriprogramm ukraina kirjanikele, kunstnikele ja muusikutele. Kirjanduslinn Tartu võõrustab selle programmi raames 2023. aasta oktoobris ja novembris ukraina luuletajat ja muusikut Sophia Lenartovychit., kes astub ka üles festivalil Hullunud Tartu.