Iga-aastased tähtsündmused

Header
Header

Tartus toimub mitmesuguseid pika traditsiooniga kirjanduslikke tähtsündmusi.

Lisaks festivalidele toimub Tartus mitmesuguseid iga-aastaseid sündmusi, mis pakuvad võimalust suhestuda kirjandusega nii elamuslikus kui ka akadeemilises vormis, nende seas on nii kohalikke tähtpäevi kui ka ülemaailmselt tähistatavaid teemapäevi ning Tartu asutuste traditsioonilisi ettevõtmisi. 

 

Emakeelepäev, 14. märts 
Üleriigilist emakeelepäeva tähistatakse paljudes Tartu kirjandus- ja haridusasutustes, muude sündmuste seas kuulutatakse sel päeval välja ka Tartu Kultuurkapitali poolt väljaantava Gustav Suitsu nimelise luulepreemia laureaat.

 

Ülemaailmne luulepäev, 21. märts
21. märts on kuulutatud UNESCO poolt ülemaailmseks luulepäevaks ja alates 2018. aastast tähistab seda Granada algatusel ühiselt suur osa kirjanduslinnade võrgustiku liikmeid, kajastades ühisettevõtmist mitmesugustes veebikanalites ning rahvusvaheliste pressiteadete kaudu. Tähistamise viis on igas linnas erinev ning lähtub kohaliku publiku ja kirjanduselu eripärast. Tartus kujunes alates 2018. aastast luulepäeva tähistamise tavaks kirjanduslik kohvikutuur - kirjanike esinemised, luulelugemised ning luulet ja muusikat kombineerivad etteasted Tartu kohvikutes ja baarides, ka on luulekavadega üles astunud kooliõpilased. 2020. ja 2021. aastal toimub Tartu luulepäev siiski teisiti, virtuaalselt: kõigil huvilistel on võimalus saata korraldajatele ise salvestatud luulevideoid, mis avaldatakse 21. märtsi joosul sündmuse Facebooki-lehel.

 

Tartu Linnaraamatukogu sünnipäevanädal aprillis
Tartu Linnaraamatukogu tähistab igal aastal oma sünnipäeva nädalapikkuse kultuuriprogrammiga, mis hõlmab traditsioonilisi kirjandusõhtuid, lugemissoovitusi tuntud inimestelt ning lastekirjaniku külaskäiku.Sündmused toimuvad nii keskkogus kui ka harukogudes, nii täiskasvanutele kui ka lastele.

 

Eesti Kirjanduse Seltsi kirjanduse aastaülevaadete kõnekoosolek aprillis
Kõnekoosolek, kus oma valdkonna asjatundjad annavad žanrikaupa ülevaated möödunud kalendriaasta eesti kirjandusest, on väga pika traditsiooniga sündmus. Lisaks kolmele põhianrile keskendutakse igal aastal ka paarile kitsamale olulisele teemale või kirjanduse alaliigile. 

 

Raamatu ja roosi päev, 23. aprill
Kirjandusfestival Prima Vista eelsündmusena tähistatakse Tartus raamatu ja roosi päeva, mis ühtlasi on ülemaailmne raamatupäev ja ka autoriõigustele pühendatud päev. Tartu Ülikooli Raamatukogu korraldab sel päeval raamatulaada, mitmel pool toimub kirjandussündmusi ning sel päeval kuulutatakse välja Prima Vista kirjanduspreemia „Esimene samm“ laureaat ning antakse üle Tartu Linnaraamatukogu ja Tartu Mänguasjamuuseumi koostöös väljaantav lastekirjanduse preemia „Lapsepõlve auhind“.

 

Betti Alveri kirjandusauhinna üleandmine, 23. november
Betti Alveri kirjandusauhinda annab välja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond Betti Alveri testamendis väljendatud viimse soovi alusel. Laureaat kuulutatakse välja igal aastal kirjaniku sünniaastapäeval, 23. novembril, Tartu Kirjanduse Majas. Auhind määratakse aasta jooksul ilmunud silmapaistvama ilukirjandusliku debüütteose autorile.

 

Kreutzwaldi päevad detsembris
Kreutzwaldi päevade teaduskonverentsi peetakse Eesti Kirjandusmuuseumis igal aastal jõulude eel. Kahepäevane konverents hõlmab ettekandeid nii kirjandusteaduse kui ka folkloristika valdkonnast.