Kaardid, teematuurid, teejuhid

Header
Header
Header

Kirjanduslikku Tartut saab avastada mitmel moel

Kirjanduslikku Tartut saab avastada lugedes, osaledes sündmustel, linnas jalutades, külastades muuseume, raamatukogusid ja raamatupoode, aga ka näiteks ühendades jalutuskäigu ja lugemise või ka kirjanduslinna teematuurile minnes. Viimastel aastatel on tekkinud rohkelt uusi võimalusi kirjandusliku Tartu avastamiseks, seda nii raamatute, temaatiliste giidituuride kui ka kaartide ja mobiilirakenduse näol.

 

Kirjanduslik kaart - LAE ALLA SIIT>>

 

2017. aatsa alguses valmis Eesti Kirjanduse Seltsi ja Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna koostöös kirjandusega seotud paiku tutvustav Tartu kirjanduskaart. Nii eesti- kui ka ingliskeelset kaarti on paberkujul võimalik leida paremini varustatud Tartu kultuuriasutustest ning see on kõigile soovijatele tasuta.

 

Virtuaalkaart "Saksa Tartu / Deutsches Dorpat" - VAATA KAARTI SIIN>>

 

Tartu Linnamuuseumi ja Tartu Ülikooli germanistika osakonna koostöös valmis 2018. aastal virtuaalne kultuurilooline kaart “Saksa Tartu / Deutsches Dorpat”. Kaart tutvustab Tartu linna kultuurilugu saksakeelsete linnakirjelduste ja nende tekstide eestikeelsete tõlgete kaudu. Valitud tekstide hulgas on katkendeid mälestustest, ilukirjandusest, reisikirjadest, aga ka hulk baltisaksa anekdoote Tartu kohta. Tekstid viivad uitama nii Emajõe äärde kui Toomemäele, annavad võimaluse põigata vanadesse kondiitriäridesse, tudengikõrtsidesse, loengusaalidesse ja mujalegi.

 

Mobiilirakendus TartuFic - LAE ALLA SIIT>>

 

Kirjanduslikus Tartus saab alates 2017. aastast seigelda ka nutitelefoni abiga. Mobiilirakendus TartuFic kasutab andmebaasi "Tartu ilukirjanduses" ning võimaldab avastada Tartut tuntud kirjanike tekstide ja vanade fotode kaudu. Rakenduse on mittekommertslikel eesmärkidel kõigile tasuta kasutamiseks loonud MTÜ Kohalugu.

 

Ilukirjanduslikud teejuhid - VAATA SIIN>>

 

Alates 2004. aastast on Tartu Linnaraamatukogus koostatud andmebaasi "Tartu ilukirjanduses" ning et kirjanduslikus Tartus rändamist hõlbustada, on andmebaasi kogutud aukartustäratava hulga tekstide ja katkendite põhjal koostatud kaks kirjanduslikku teejuhti.

 

Raamat "Kirjanduslikud (eksi)rännakud Tartus" (2017) pakub kahte tekstidega kaardistatud marsruuti, millest üks viib kesklinnast Karlovasse ning teine Supilinna poole. Teejuhi on koostasnud Halliki Jürma, Katrin Raid ja Maia Tammjärv, illustreerinud Jaan Rõõmus ning välja andnud Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakond. Teejuhti on võimalik soetada raamatukauplustest üle Eesti. Loe raamatu lühitutvustust Keelest ja Kirjandusest ning Tartu Postimehest.

 

Esimese teejuhi sisuliseks jätkuks on raamat „Emajõe pääl. Hajakirjanduslikud rännakud Emajõel" (2018), mis pakub veel üht retke Tartu ilukirjanduslikel radadel ja vetel. Ka selle raamatu aluseks on olnud Tartu linnaraamatukogu andmebaas „Tartu ilukirjanduses“. Seekord juhatavad kirjanduslikud tekstid, sekka ajakirjanduslikud kajastused uitama Emajõe ääres, sees ja peal. Teejuht on mõeldud nii neile rändajaile, kes on Tartus esimest korda, kui ka neile, kes soovivad linna oma koduks pidada. Raamatu on koostanud Halliki Jürma ja Katrin Raid ning välja andnud Tartu Linnaraamatukogu. Saadaval raamatukauplustes üle Eesti.

 

Loe lühitutvustust Tartu Postimehest.

 

Second

Tartu rikkalikku kultuuri- ja kirjanduslugu kutsuvad avastama mitmesugused teematuurid

Raja Teelega kellahelina, tuulesellide ja vaiksete nurgakeste linnas

 

Oskar Luts kirjutas 1940. aastal: Tartu on võrdlemisi suur linn. Seal on umbes viiskümmend tuhat elanikku, ülikool,... umbes viiskümmend kesk- ja algkooli, seitse kirikut ja viis kinot. Vaatamisväärsem koht on Taaramägi ja toomkiriku varemed.

 

Mis on täna teisiti? Millise kella helinat Luts Tartu kirjeldamisel silmas pidas ning miks need vaiksed nurgakesed tähtsad olid? Kus asusid Hirschfeldi apteek, restoran Vogel, Reaalkool ja Kaubahoov? Raja Teele kutsub elamuslikule ringkäigule Lutsu-aegses Tartus. Kaasa lööb ka kirjanikuhärra ise, 1930ndate aastate elav legend.

 

Nii nagu "Kevade" igaühele midagi pakub, sobib ka lõbus, hariv ja üllatusterohke linnatuur nii noorele kui vanale. Läbiviijad Raja Teele ja Oskar Luts

 

Keeled: eesti, saksa
Koht: Raekoja plats ja selle ümbrus
Grupi suurus: kuni 25
Kestvus: 1 kuni 1,5h

 

Giid: Tiina Auling
Tel: +372 514 2307
E-mail: tiinaauling@gmail.com

 

Kultuurilooline ja kirjanduslik jalutuskäik kesklinnas

 

Tartu kesklinna valikuline lühitutvustus ilukirjandusliku vaatevinkli lisamisega nii kultuurihuvilistele kohalikele kui ka välisturistidele. Tutvume väikese valikuga sellest, mil moel on meile tänaseni armsaid Tartu sümbolobjekte tutvustatud kirjanduses. Võimalikud erinevad variandid sõltuvalt osalejate soovidest ja huvifookusest, samuti saab varieerida aega ja objektide valikut.

 

Keeled: eesti, inglise, rootsi
Koht: Raekoja plats, Emajõe kallas, kesklinn / soovi korral lisaks Toomemägi (sel juhul kestvus 3,5h)
Grupi suurus: kuni 25
Kestvus: u 1,5h

 

Giid: Kristina Mullamaa
Tel: +372 511 7138
E-post: kristina.mullamaa@ut.ee

 

Kirjanduslik jalutuskäik Tartus

 

Antud marsruut on koostatud kirjanduse- ja kultuurihuviga tartlastele ja Tartu külalistele. Marsruut on sobilik läbimiseks eelkõige jalgsi aga väikeste muudatustega ka jalgrattaekskursiooni raames.

 

Paljud hilisemalt tuntud kirjanikud on veetnud oma nooruse või tudengipõlve Tartus. Astume natuke Tuglase, Tammsaare, Lutsu ja Alliksaare jälgedes, teeme juttu Kristjan Jaagust ja tema lemmikõpetajast keeleteadlasest Hezelist. Kaeme kus elas ja tegutses Juhan Liiv ning jalutame tänavat mööda, kus liikus kunagi semiootik Lotman.

 

Giid: Lili Kängsepp
Tel: +372 772 6267, +372 5625 7451
E-mail: lili.kangsepp@gmail.com

 

Vanalinn ja Emajõe kaldapealsed

 

Kõnnime ringi kunagises Tartu all-linnas – Raekoja platsist linnamüüri taastatud osani Laia tänava otsas ning piki Emajõe paremkallast. Avastame tee peale jäävaid Tartu kirjanduseluga seotud paiku, räägime olnust ja olevast ning heidame pilgu peale kirjanike auks püstitatud jõeäärsetele mälestussammastele.

 

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: epp.tohver@gmail.com

 

Emajõgi ja sillad

 

Emajõgi on mänginud olulist rolli Tartu linna tekkimisel ja tema ajaloos. Jõevee voolamine on inspireerinud kirjanikke ja kunstnikke läbi aegade. Seejuures on tihti räägitud ka Emajõe sildadest, ikka kipub neid väheks jääma – tahaks teisele poole jõge kõndima minna või sillalt lihtsalt mõtlikult vetevoogudesse vaadata. Jalutame meiegi mööda Emajõe kaldapealseid Kaarsilla ja Vabadussilla vahele jäävates parkides ning räägime Emajõega seonduvatest kirjanikest ja nende loomingust.

 

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: epp.tohver@gmail.com

 

Toomemägi ja vanalinn

 

Faehlmanni muistendi järgi olevat Toomemägi tekkinud koos Emajõe sünniga – jõe sängist väljakaevatud muld kuhjati sinnasamasse kõrvale kokku suureks mäeks. Alustame oma ringkäiku Raekoja platsilt ja siirdume sealt üles Toomele jalutama. Tutvume mäel asuvate huvipakkuvate objektidega ning räägime sellest, mil moel need on Tartu kunagisi ja praeguseid kirjanikke kõnetanud. Mäest tagasi alla laskudes teeme väikese tiiru kunagises keskaegses vanalinnas, Jaani ja Ülikooli tänaval.

 

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: epp.tohver@gmail.com

 

Vanemuise kultuuritänav

 

Kohtume Vanemuise teatri suure maja ees ning alustame jalutuskäiku piki Vanemuise tänavat, kus pea iga maja on seotud Tartu kultuurieluga. Sellele tänavale on kirjanikel ja kultuurihuvilistel eriti palju asja – siin asuvad Tartu Kirjanike Maja, Eesti Kirjandusmuuseum, Ülikooli raamatukogu, Tartu Kunstimaja, Loodusmuuseum ja palju muudki põnevat. Põikame sisse ka lähedal asuvatesse Õpetaja ja Tiigi tänavatesse, Kreutzwaldi, Koidula ja Gustav Suitsu kunagistesse elupaikadesse ning otsime kirjandusega seonduvat mööda Vallikraavit promeneerides.

 

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: epp.tohver@gmail.com

 

Vene kirjanduse jälgedes

 

Tartus on eestlaste ja baltisakslaste kõrval läbi aastasadade elanud ka venelased. Muinasajal sõdisid eestlased ja venelased nii omavahel, kui ühiselt saksa vallutajate vastu. Hansa ajal saabusid siia vene kaupmehed, hiljem tuldi Venemaalt Tartusse peamiselt ülikooli pärast. Tartu tänavatel on astunud nii mõnegi tuntud vene kirjaniku ja ühiskonnategelase jalg. Jalutuskäigul otsime ühiselt vene kirjanduse ja kultuuri jälgi Tartu kesklinnast ja Toomemäelt. Kui jaksu pikemaks tuuriks, lõpetame Karlovas.

 

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: epp.tohver@gmail.com